O živote a zdraví žien nesmú rozhodovať politici
Medaila E. M. Šoltésovej
Medaila E. M. Šoltésovej
Živena a svet
Živena a svet
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
Druhá programová konferencia Živeny, 25. – 26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
Druhá programová konferencia Živeny, 25. – 26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
previous arrow
next arrow
 

Živena, spolok slovenských žien od roku 1869

Vyhlásenie Živeny, spolku slovenských žien k rozhodnutiu vlády SR a NR SR neratifikovať Istanbulský dohovor z 26.2.2018

Zdieľať tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

 

Vyhlásenie Živeny, spolku slovenských žien k rozhodnutiu vlády SR a NR SR neratifikovať Istanbulský dohovor

Bratislava, 26. februára 2018

Protestujeme proti neodôvodnenému rozhodnutiu vlády SR a predsedu NR SR neratifikovať už podpísaný Istanbulský dohovor, medzinárodný záväzok, ktorý sa venuje úsiliu zmenšiť ohrozenie žien pred násilím, ktorému je v Slovenskej republike vystavená každá piata žena.

Živena je najstarším spolkom žien na Slovensku s tradíciou, ktorá siaha do roku 1869. Jej predstaviteľky sa usilovali už v 19.storočí zlepšiť postavenie žien a matiek a podporovali všetky tie, ktoré sa usilovali prelomiť stáročné tabu a predsudky, ktoré im znemožňovali študovať, verejne vystupovať a vlastniť majetok. Postavili sa aj proti fašizácii slovenskej spoločnosti pred druhou svetovou vojnou a pre ich demokratické postoje počas nástupu komunistickej diktatúry im zakázali činnosť a rozkradli ich majetok. S nástupom demokratického režimu bola už v apríli 1990 obnovená Živena zaregistrovaná ako prvý občiansky spolok na Slovensku. Naďalej rozvíjame naše tradičné programy, ale zároveň sa nevyhýbame novým výzvam a zaujímame sa o riešenia nových problémov. Témy Istanbulského dohovoru sú súčasťou nášho programu, ktorý sme prijali v roku 2015. Nemôžeme preto dopustiť, aby sme sa slovníkom i činmi vrátili o vyše storočie dozadu a tým popreli snahy našich predchodkýň a predchodcov i naše súčasné snahy. Násilie voči ženám a dievčatám, jeho zľahčovanie, ktoré pretrváva najmä zo strany mužov na Slovensku, nesmieme tolerovať.

Odmietame tiež tolerovať znevažovanie, nerovnaké postavenie a ohodnotenie žien na pracoviskách. Mačovskú kultúru, ktorú si tak žiarlivo ochraňujú niektoré skupiny v spoločnosti musíme odsúdiť a riešiť aj ďalšie spoločenské problémy, ktoré nás gniavia. Napríklad fakt, že deti stále kopírujú neblahé osudy svojich rodičov a vládna politika im neumožňuje, aby sa ho zbavili a mohli rozvíjať svoje talenty, o ktoré prichádzame. Podporou ratifikácie Istanbulského dohovoru za Slovenskú republiku sa chceme sa zastať nielen našich žien a dievčat, ale i tých, ktorým sú ich práva na dôstojný, rovnoprávny život odopierané hocikde vo svete.

Hystéria, okolo už 45 krajinami ratifikovaného dohovoru, je vymysleným problémom, nehodným politikov a spoločnosti, ktorá chce byť súčasťou najvyspelejších štátov sveta. „Vďaka Európskej únii sme silnejší, sebavedomejší a rešpektovanejší“, povedal pred pár dňami prezident SR Andrej Kiska. A vedľa neho stáli predseda vlády SR a predseda NR SR. My, Živeniarky a Živeniari sa naozaj cítime silnejší a sebavedomejší, a chceme byť aj rešpektovanejší. Ústup vlády SR a NR SR od ratifikovania Istanbulského dohovoru je pre nás i pre slovenské ženy a dievčatá znepokojujúcim javom, ktorý nás o toto sebavedomie a rešpektovanie oberá.

 

Magdaléna Vášáryová, v.r.

predsedníčka

Živena, spolok slovenských žien