O živote a zdraví žien nesmú rozhodovať politici
Medaila E. M. Šoltésovej
Medaila E. M. Šoltésovej
Živena a svet
Živena a svet
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
Druhá programová konferencia Živeny, 25. – 26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
Druhá programová konferencia Živeny, 25. – 26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
previous arrow
next arrow
 

Živena, spolok slovenských žien od roku 1869

Vyhlásenie Živeny, spolku slovenských žien (15.10.2019)

Zdieľať tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bratislava, 15. októbra 2019

Rovnoprávnosť je základnou hodnotou Európskej únie, ktorej sme súčasťou a hoci dnes predstavuje pre dievčatá a ženy jedno z najbezpečnejších a najrovnoprávnejších miest na svete, nie je úplnou samozrejmosťou vo všetkých oblastiach nášho života. Považujeme za našu povinnosť vyjadriť sa k dôležitým témam, ktoré sa nás bezprostredne týkajú a rezonujú v spoločnosti.

Už 150 rokov sa usilujú slovenské vzdelané ženy dosiahnuť akceptáciu spoločnosti pre svoje túžby a sny a opierajú sa o demokratické hodnoty ako vhodný nástroj domáhania sa svojich občianskych práv. Trpezlivo a dlhodobo zbavujeme prostredie okolo nás zdeformovaných postojov voči ženám a ich deťom, rôznych symbolov predmoderného sveta, ktoré vplývajú na falošné a pokrivené vnímanie spoločenských zmien okolo nás. Postoj voči nám ako rovnocenným bytostiam je lakmusovým papierikom, vtáčikom v bani, ktorý signalizuje bezprostredné nebezpečenstvo, nedostatok „čistého vzduchu“ nielen pre nás, ale pre všetkých občanov Slovenska.

So znepokojením sledujeme rozmáhajúci sa „priemysel pohŕdania“ voči našej schopnosti byť zodpovednými občiankami republiky, voči nášmu úsiliu prispieť k správnemu fungovaniu mnohých súčastí hospodárskeho a kultúrneho života. Od zdravotníctva cez školstvo až po rezort kultúry. Snažíme sa nájsť dostatok ľudí dobrej vôle a intencií, aby sme zabránili regresu v oblasti našich reprodukčných práv, ktoré sú súčasťou Charty ľudských práv už od roku 1968, kedy boli v Teheráne dopísané medzi základné ľudské práva. Protestujeme voči usporadúvaniu „turné proti zlu z Istanbulu“, ktoré ani nie je originálnou aktivitou, ktorá by sa zrodila na Slovensku, ale je kópiou dovezenou zo zahraničia a podporovanou trollmi rôznej proveniencie. Nezaslúžime si, aby sme boli ponižované a odsudzované ako obyčajné „maternice“ či inkubátory bez toho, aby sa hovorilo aj o zodpovednosti mužov a otcov za dodržiavanie etických hodnôt.

Naše predchodkyne zažili podobné snahy o represie aj v roku 1938. Zachovávame si v našej pamäti vtedajšie hrdinské postoje živeniarok pri obrane práv žien na vlastnú predstavu o živote. Zároveň si uvedomujeme, že pošliapavaním našich práv začalo obdobie autoritatívneho režimu, ktorý skončil celonárodnou tragédiou. My sa nemienime vzdať našej tradície odporu. Veď ide o našu dôstojnosť, našu a našich detí a vnúčat, ktoré vychovávame.

Magdaléna Vášáryová
predsedníčka Živeny, spolku slovenských žien

vyhlásenie v PDF tu
Vyhlásenie Živeny, spolku slovenských žien