O živote a zdraví žien nesmú rozhodovať politici
Medaila E. M. Šoltésovej
Medaila E. M. Šoltésovej
Živena a svet
Živena a svet
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
Druhá programová konferencia Živeny, 25. – 26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
Druhá programová konferencia Živeny, 25. – 26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
previous arrow
next arrow
 

Živena, spolok slovenských žien od roku 1869

Výzva Živeny na pomoc Ukrajine

Zdieľať tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Spolok Živena je dobrovoľná organizácia, ktorá združuje slovenské ženy na Slovensku už takmer 154 rokov. Naším základným poslaním je aj podpora žien a ich rodín v ťažkých spoločenských a životných situáciách. Ako celoslovenská organizácia pripravujeme konkrétne kroky, aby boli adresné a účelné. Aj preto sme sa spojili s Červeným krížom a inými humanitárnymi organizáciami, ktoré situáciu podrobne monitorujú a informujú nás, akú formu pomoci potrebujú v rôznych častiach Slovenska. Vo vojnách najviac trpia tí najslabší: ženy, deti, seniori; a táto tragédia, keď opúšťajú svoje domovy, svojich živiteľov a vlasť, nebude trvať krátko, preto jednotlivé fázy pomoci treba načasovať tak, aby neboli návalové, ale plynulé a dlhotrváce.
Čo teda môžeme zatiaľ urobiť?
1. Vyzývame darkyne a darcov krvi v Živene i vo vašich rodinách, aby sa prihlásili na odber.
2. Živena vyzýva Národnú banku Slovenska, aby pomohla utečencom získať a uložiť si skromné finančné hotovosti bez problémov v našich bankách.
3. Vyzývame škôlky a školy, aby otvorili svoje brány deťom, ktoré k nám prichádzajú so svojimi matkami a nenechali sme ich len na ich starostlivost. Deti budú potrebovať aj psychologickú pomoc, ktorú môžu dostať v našich školských zariadeniach.
4. Živena otvorí v Martine svoj Dom Živeny pre zbierky a poradenské stretnutia s utečenkami.
5. Živena sa zapája do humanitárnych akcií a zbierok organizovanými mestami, obcami a združeniami v najbližšom okolí Miestnych odborov Živeny.
Náš sused, suverénna Ukrajina krváca, napadnutá agresorom, Ruskou federáciou. Doteraz bol mier pre nás všetkých samozrejmosťou, ale realita týchto dní v nás všetkých vyvoláva oprávnené pocity strachu.
Živeniarky a živeniari ale nie sú bezmocné a bezmocní. Zomkli sme sa a robíme všetko, čo je v našich možnostiach tak, ako to robili naše predchodkyne a predchodcovia!