Energia Ženy
Energia Ženy
Ženy do tanca i na počúvanie
Ženy do tanca i na počúvanie
Reprezentačný ples Živena 2025
Reprezentačný ples Živena 2025
Medaila E.M. Šoltésovej pre Máriu Vítekovú
Medaila E.M. Šoltésovej pre Máriu Vítekovú
2024 Rok Hudby – Rok Ľuby Pavlovičovej Bakovej
2024 Rok Hudby – Rok Ľuby Pavlovičovej Bakovej
26. ročník Šoltésovej Martin
26. ročník Šoltésovej Martin
previous arrow
next arrow
 

Živena, spolok slovenských žien od roku 1869

Diéta. Je naozaj účinná?

Zdieľať tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Začarovaný kruh

Chudnete alebo práve premýšľate nad novou diétou? Potom sú tieto riadky určené práve Vám. Na začiatku máme veľa odhodlania, varíme si jedlá, počítame kalórie a usilujeme sa ísť podľa plánu. Napriek tomu sa časom ocitneme v začarovanom kruhu, v ktorom raz schudneme a potom opäť priberieme. Časom strácame motiváciu, pretože sa nám nedarí zmeniť náš životný štýl podľa našich predstáv. Zrazu sa cítime unavení, bez energie a s kilami navyše.

Diéta nefunguje

Diéta je záležitosť s ktorou majú ľudia bohaté skúsenosti. Má byť odpoveďou a riešením na náš problém s vyššou hmotnosťou. Prečo sa potom s chudnutím stále trápime a za jednou neúspešnou diétou skúšame novú? V médiách nájdeme vždy zaručené tipy na diéty, s ktorými vieme schudnúť veľa kilogramov za krátky čas. Na ako dlho a či to je skutočne zdravé chudnutie, to sa už nedozvieme. Ak by aj fungovala nejaká zaručená diéta, držali by sme ju pravdepodobne všetci. Každý pokus o diétu len potvrdzuje, že to tak nie je. To čo skutočne funguje, je celkový zdravý životný štýl (s vyváženým stravovaním, pohybom a oddychom). Neexistuje jeden zaručený spôsob prostredníctvom ktorého môžeme schudnúť, pretože každý z nás je iný a každému z nás vyhovuje niečo iné. Aj z týchto dôvodov diéta nefunguje.

Dôležitú úlohu pri chudnutí zohráva niekoľko ďalších faktorov:

 • stresujúce životné podmienky,
 • nedostatok spánku,
 • konzumný spôsob života,
 • nízka pohybová aktivita,
 • dedičná predispozícia,
 • lieky.

Prečo sú diéty nezmyselné?

Predstava väčšiny ľudí o diéte je taká, že v určitom čase – ideálne v čo najkratšom, dodržiavame predpísané stravovanie, ktoré nás zbaví kilogramov navyše alebo nám detoxikuje telo. Skutočnosť je však iná. Pri diétach sa za tak krátky čas nenaučíme správne stravovať. Diéty vedú prirodzene k úbytku hmotnosti, hlavne kvôli výraznému zníženiu kalórií, ale vo väčšine prípadov aj k „jojo efektu“ (dostaneme sa na pôvodnú váhu, prípadne naberieme vyššiu hmotnosť, pretože takýto prísny stravovací režim nedokážme dodržiavať po celý svoj život). Diéty preto nevedú k trvalému zníženiu hmotnosti alebo zlepšeniu zdravia.

Počúvajte svoje telo

Namiesto dodržiavania ďalšej nezmyselnej diéty, sa pokúste zistiť svoje skutočné potreby spojené s jedlom, buďte pri tom trpezliví a sledujte nielen svoj tanier, ale aj iné faktory ovplyvňujúce úspešné chudnutie (pracovný a rodinný život, úroveň stresu, podmienky k pohybovej aktivite) a ako ich krok za krokom môžete zmeniť.

Blog ide o tvoje zdravie 2

Udržateľné výsledky

Udržateľná zmena, v tomto prípade ustálená hmotnosť, sa dá docieliť:

 • zhodnotením doterajšieho stravovania (prečo je potrebná zmena),
 • komplexnou zmenou stravovacích návykov (nestačí len vynechať sladké jedlá),
 • správnou kombináciou jedál (kombinácia jedál má vplyv na naše trávenie),
 • sezónnosť potravín (potraviny podľa ročných období),
 • rozhodujúci je aj čas, kedy jeme (aj v závislosti od nášho režimu/fyzickej aktivity),
 • doplnenie výživných potravín (nejde len o „super potraviny“).

Zmena si vyžaduje nielen vašu motiváciu, ale aj uvedomenie si, že tentokrát nepôjde len o krátkodobú udalosť vo vašom živote. Znižovanie hmotnosti sa začína už v obchode, kde sa vy rozhodnete, čo skončí vo vašom košíku a potom aj na tanieri. Zdravie, ale aj chudnutie viete docieliť udržateľnejším spôsobom, je to napríklad zaradenie bežne dostupných potravín, dostatok primeraného pohybu a oddychu, ktorý bude zodpovedať vašim individuálnym potrebám.

Ak sa vám alebo vašim známym nedarí:

 • dodržiavať disciplínu,
 • dlhodobo znížiť hmotnosť,
 • udržať schudnuté kilogramy,
 • správne nakombinovať potraviny,
 • efektívne zmeniť stravovacie návyky,

 

objednajte sa na konzultáciu so Zdenkou Solík a chudnite bez hladovania a doplnkov výživy. Pomôže vám počas celého procesu zmeny životného štýlu, chudnutia a stravovania.

 

Zdenka Solík – Lektorka a odborníčka na výživu

Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, vyštudovala Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. Založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Okrem konzultačnej činnosti zameranej na poruchy trávenia, alergie, intolerancie, sa venuje aj problémom s hmotnosťou a organizovaniu workshopov v oblasti dietetiky.

www.ideotvojezdravie.sk