Medaila E. M. Šoltésovej
Medaila E. M. Šoltésovej
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Výzva Živeny na pomoc Ukrajine
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
Vyhlásenia Memorandá Protesty 2017 – 2022
DRUHÁ PROGRAMOVÁ KONFERENCIA ŽIVENY 25.-26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
DRUHÁ PROGRAMOVÁ KONFERENCIA ŽIVENY 25.-26.6.2021, Falkensteiner Hotel, Bratislava
VYHLÁSENIE
VYHLÁSENIE
previous arrow
next arrow
 

Živena, spolok slovenských žien od roku 1869

M. Vášáryová: Živena podporila matku unesených detí (29.4.2015)

Zdieľať tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Predsedníčka Živeny Magda Vášáryová sa stretla s matkou unesených detí pani Martinou Gajdárovou. “Ako predsedníčka najväčšieho spolku žien na Slovensku som cítila povinnosť, aby som sa osobne stretla sa s pani Gajdárovou. Vypočula som si jej príbeh a som zhrozená z toho, že za únos jej detí sú zodpovedné aj štátne úrady, ktoré ignorovali matkine včasné upozornenia a obavy z toho, že k únosu môže dôjsť. Je nemysliteľné, aby hlas žien- matiek bol v našej spoločnosti nevypočutý a bezmocný.” hovorí M. Vášáryová. Zároveň vyjadrila obdiv pani Gajdárovej za jej odvahu a silu dlhé štyri roky bojovať o svoje deti. “Ako matka si neviem predstaviť, že by som jediný deň nevedela nič o svojich malých deťoch a nie štyri roky! Ešte bizarnejšie sa počúva, že kompetentné úrady v tom nechali matku samú. Čo robila polícia? Fakt, že deti vypátrali novinári a nie strážcovia zákona, čo sa stalo už niekoľkokrát, považujem za mimoriadne znepokojujúce. Musíme byť citlivejší zoči-voči takýmto situáciám a nemôžeme pripustiť, aby naše úrady takto fatálne zlyhávali. Mimovládne organizácie, vrátane Živeny, ktoré sa zaoberajú zlyhávaním štátnych úradov a namiesto nich podávajú matkám a ich deťom pomocnú ruku, musia spojiť svoje sily a upozorniť, najmä ministerstvo vnútra, v čom a kde zlyháva.“ vysvetľuje M. Vášáryová.
Predsedníčka Živeny upozorňuje, že prípad pani Gajdárovej sa ešte neskončil. “Dnes som sa dozvedela, že prípad pani Gajdárovej sa po právnej stránke ešte neukončil. Živena je pripravená, v prípade potreby, vyvíjať verejný tlak na jeho spravodlivé ukončenie.” upozorňuje M. Vášáryová.
Keďže Martinko a Dominika Gajdárovci žili v zahraničí štyri roky, po návrate do vlasti majú problém nielen so slovenským jazykom, ale aj s umiestnením do správnej školy. „Aj v tomto Živena, ktorej prioritou bolo vždy vzdelanie a jeho kvalita, môže byť nápomocná.“ dodáva M. Vášáryová. V mene Živeny im poslala knihu od Daniela Heviera- Hovorníček, ktorá hravou formou zlepšuje materinský jazyk detí.