Ako sa Lúčnica zrodila zo Živeny

Vedeli ste, že svetoznáma Lúčnica vznikla na pôde Živeny? Lúčnica i Živena jubilujú – Lúčnica si vlani pripomenula 65 rokov od svojho založenia a Živena, ktorá je kolískou Lúčnice, si v tomto roku pripomína už 145. výročie vzniku. Oba subjekty sa dohodli, že si v tomto roku nielen spolu pripomenú výročia, ale vzájomnú spätosť vyjadria aj niekoľkými podujatiami. Jedno z nich bolo vo štvrtok 6. februára 2014 v Pisztoriho paláci na Štefánikovej 25 v Bratislave.
Program otvorila predsedníčka Ústredia Živeny, spolku slovenských žien Magda Vášáryová, programom sprevádzala predsedníčka Miestneho odboru Bratislava Alena Bučeková. Privítala vzácnych hostí – riaditeľa Lúčnice Mgr. art. Mariána Turnera a dve tanečnice z Lúčnice /dnes vystupujúce v skupine Seniorky Lúčnice/ – Eriku Minárikovú a Vierku Zimovú. Zo strany Živeniarok sa k nim so spomienkami na pôsobenie v národopisnej skupine Živeny z obdobia pred 2. svetovou vojnou pridávala Zora Breierová, donedávna predsedníčka Ústredia Živeny i predsedníčka Miestneho odboru v Bratislave, dnes ešte stále veľmi čulá a čiperná, že by ste ani neverili, že v tomto roku oslávi 90-ku. V príjemnej atmosfére hostia spomínali radostné chvíle i chvíle, keď sa pot lial potokom, spomínali sme Ľubu Pavlovičovú- Bakovú, ktorá stála pri zrode Lúčnice i znovuobnovenia Živeny, na neopakovateľného génia, ktorý zasvätil život tancu – pána prof. Nosáľa, ale predovšetkým na lásku k tancu, spevu, folklóru a Lúčnici. Dozvedeli sme sa, že dievčatám nestačilo mať len talent a zmysel pre rytmus, ale museli byť aj pekné, aj veľkosťou tak akurát, mali sa hodiť do páru k chlapcom, ktorých už vybrali /prednosť mali talentovaní, pekní, urastení, ktorí vedeli výborne roznožku/. Výber bol náročný – z dvesto uchádzačov vybrali 4-8. Zaujímavé rozprávanie bolo i o krojoch, cestovaní, prijatiach v iných kultúrach i na kráľovských dvoroch, o chvíľach, v ktorých sa smiali cez slzy.
Rozchádzalo sa nám ťažko, stále bolo o čom hovoriť. A tak sme sa dohodli, že naša spolupráca bude intenzívnejšia než doteraz. Veď sme ako jedna rodina. A na znak spolupratričnosti venovali Živeniarky pánovi Turnerovi drôtené “Ž” s prianím, aby stále krásna, mladá a plná života bola Lúčnica nielen vo veku 65-tich rokov, ale aj vo veku dnešnej Živeny – v roku osláv 145.narodenín.
Chceli by sme sa poďakovať aj médiám, ktorých zástupcovia prišli a zaznamenávali pre nás /ale veríme, že aj pre širokú verejnosť/ vzácne chvíle. Ďakujeme Tlačovej agentúre Slovenskej republiky, verejnoprávnej RTVS /televízii i Rádiu Regina/ a samozrejme, aj štábu televízie Markíza. Ďakujeme.
/Fotografie z podujatia pripojme v najbližších dňoch/.