Vierka Mikulášová Škridlová už nepríde

Dnes, t.j. v pondelok 19. mája 2014 sa úzky rodinný kruh a zástupkyne Živeny, spolku slovenských žien, rozlúčili v bratislavskom Krematóriu s Vierkou Mikulášovou – Škridlovou. Ešte vo štvrtok sme sa jej snažili dovolať, aby sme zistili, prečo neprišla do Živeny. Veľmi sa na bratislavské stretnutie tešila a nikdy sa nestalo, že keď niečo sľúbila, aby sľub nedodržala. Mali sme spomínať na Hanu Zelinovú a práve Vierka bola “dvornou” dramaturgičkou všetkých jej diel, ktoré sa dostávali z kníh na televízne obrazovky či filmové plátna. Mala pripravených plno príhod, dokonca vedela Hanu Zelinovú úžasným spôsobom napodobniť. Vo štvrtok sme sa jej nedočkali a práve štvrtok bol dňom, kedy ju po niekoľkých dňoch skolila choroba a nedovolila jej pokračovať v práci či v stretnutiach. Aj preklad mladej ruskej poetky zostal nedokončený na jej pracovnom stole.

Zostali nám len spomienky, i keď krásne a veselé, lebo Vierka bola napriek ťažkému životu veľmi veselá žena, zostalo po nej obrovské literárne dielo. Veď na konte má preklady nielen cca 50 divadelných hier svetových autorov, ktoré pripravila pre Slovenské národné divadlo, ale aj desiatky diel poézie a prózy. V Slovenskej televízii pracovala 22 rokov ako dramaturgička a počas tohto obdobia vytvorila zlatý fond STV – takmer 40 hier, ktoré nám dodnes spríjemňujú predovšetkým sviatočné dni – séria Alžbetin dvor /podľa knihy Hany Zelinovej/, Palárikove hry ako Geľo Sebechlebský, Inkognito, Dobrodružstvo pri obžinkoch, Stodolova Bačova žena, Kukučínove diela a ďalších domácich i svetových autorov (napr. aj populárne Bratislavské pondelky).

Ale za čo sme jej v Živene najviac vďační, to je jej odhodlanie a energia, s akou sa spolu s Hanou Zelinovou a ďalšími ženami pustila na prelome rokov 1989/90 do znovuobnovenia činnosti Živeny, za jej prácu pre Živenu a za obrovský dar – zostavenie zatiaľ prvej a jedinej novodobej Pamätnice Živeny.

Vierka, ďakujeme za všetko. Budeme si Ťa pamätať takú veselú, dobrosrdečnú a pohotovú, akou si bola ešte v marci tohto roku pri oslave svojich 90. narodenín. Vďaka, že sme mohli byť s Tebou.

Pri príležitosti Vierkiných 90. narodenín nahrala redaktorka Anna Michalčíková reláciu Portréty, V Slovenskom rozhlase ju vysielali v nedeľu 29. marca 2014. Vy si môžete vypočuť z rozhlasového archívu na adrese:
http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/portrety/archiv?date=29.03.2014